MARATHON číslo 50 ( z/2003 )
V čem vidím největší problém současnosti:
Po velmi důkladném prostudování mnoha nejrůznějších teoretických koncepcí řízení ekonomik, států i podniků a po absolvování praxe řízení konkrétní společnosti - i na základě převzatých zkušeností vynikajícího učitele Prof. Františka Brabce (dříve ředitele ŠKODY Plzeň, děkana strojní fakulty i rektora ČVÚT) i mnohých dalších vynikajících osobností - jsem dospěl k závěru, že klíčovým faktorem vývoje ekonomiky naší i celosvětové je lidský faktor. Jeho nedostatečnou kvalitu nelze ničím substituovat. Nepomůže nám ani lepší výpočetní technika, rozsáhlejší informační systém, propracovanější a systémovější teoretická koncepce či dokonalejší instrumentální nástroje řízení. Důvod je velmi prostý a vychází z teze: "Vše co se vyskytuje ve vesmíru má nějaký smysl, může k něčemu sloužit, ale vše se dá též zneužít". Takové zneužívání sice vede k dílčím individuálním efektům, avšak jde proti celospolečenskému synergetickému efektu a ve svém důsledku k vyčerpávání zdrojů života na planetě až k jeho fatálnímu ohrožení.
Každý kdo vlastní, či spravuje nějakou tvůrčí či výrobní kapacitu dospěje k závěru, že nejelegantnějším řešením problému řízení je nalezení odborně zdatného, činorodého a povahově vytříbeného "šéfa". Největší problém samozřejmě činí požadavek povahové vytříbenosti. Rozpoznat, zda se v konkrétním případě jedná o "lidskou hvězdu", navíc jinak něž z výkonu, je pro většinu podnikatelů, vedoucích pracovníků nejrůznějších institucí a jejich personalistů velmi nesnadný oříšek. Právě jeho rozlousknutí je klíčem k řešení největších problémů současnosti.
Jak přistoupit k jeho řešení:
Sám jsem dlouhá léta automaticky předpokládal, že k zefektivnění činnosti podniku, ministerstva nebo například školy lze využívat nejrůznější faktory, které jsou v zásadě souřadné. Ukázalo se ale, že i technicky a informačně velmi dobře vybavené pracoviště může zásadně ohrozit jedna podlá účetní. Naopak velmi dobrý tým angažovaných a spolehlivých zaměstnanců dokáže vykřesat tvůrčí, případně obchodní, úspěch i s nedostatečným vybavením.
Jakákoliv národohospodářská strategie musí počítat ve své optimalizaci s náhodným faktorem, který již nelze eliminovat žádným organizačním či technickým opatřením. Cílená optimalizace obchodní strategie, (například na kapitálovém trhu), se pak jeví stejně efektivní jako obchod řízený čistě pomocí vhodného náhodného rozdělení.
Jedinou výjimkou z tohoto teoretického závěru potvrzeného praktickým pozorováním je kvalita lidského faktoru. Školy, podniky nebo investiční společnosti, které používají pro výběr pracovníků a jejich kultivaci antropologickou biotypologii docilují znatelně vyšší efektivnosti. Všechny vlastnosti nezbytné pro výkon určitého povolání (je jich vždy několik tisíc) jsou u osoby vykonávající své optimální povolání v plném souladu s tzv. profesiogramem. Taková osoba pak vynakládá při špičkovém výkonu svého povolání jen nezbytné minimum energie.
Dosud je jen málo známo, že předmětem jedné z nejstarších věd světa je rozpoznávání vlastností jedinců podle vnějších znaků, například tvar těla, hlavy, nosu, uší, barva očí, vrásky, pihy atp. Dnes je tato vědní disciplína tak rozvinutá, že dokáže s neobyčejnou jistotou stanovit pomocí půl milionu fyziognomických znaků všech 43 tisíc povahových vlastností i kompletní zdravotní diagnózu. Tyto znaky umožňují stanovit každému jeho optimální povolání i vzájemnou kompatibilitu osob.
Statické typologické znaky jsou nezávislé a jednoznačné. Většina znaků je na obličeji a na rukou, takže je prakticky nelze skrývat. Mimořádná přesnost typologické diagnózy je dána mimo jiné neobyčejnou důkladností ověřování znaků, mnohonásobností znaků pro určitou vlastnost, extrémní dlouhodobostí používání znaků, mimořádnou náročností na typology a systémovostí jejich přípravy.
Onen zdánlivě chybějící psychodiagnostický metr tedy existuje. Tuto vědu může každý studovat a využívat v podobě tzv. typologických služeb poskytovaných profesionálními typology. Přitom jediným dostatečně hlubokým a objektivním kritériem ověřování této metody je osobní zkušenost.
Má celoživotní zkušenost z výzkumu, řízení a podnikání mě přesvědčila, že všechny ostatní nástroje a faktory řízení ekonomiky a společnosti jsou sice podmínky nutné, nikoliv však dostačující. Kvalita lidského faktoru zaujímá podle mého názoru mimořádné postavení. Velmi mě těší, že právě v tomto jsem v dobré shodě s Radimem Valenčíkem. Souhlasím i s tím, že klíčem k řešení je zdokonalení výchovného procesu. Využití antropologické biotypologie přináší pro řešení tohoto nesnadného úkolu mimořádné možnosti. 30.září 2003
Autor: Ing. Jiří Mihola,CSc.( dnes provozovatel lázeňského a výukového penzionu celostní a neinvazní medicíny, dříve vědecký pracovník, později ředitel Národohospodářského ústavu a generální ředitel investiční společnosti)