Filozofie, ekonomie, politologie, sociologie, psychologie, historiografie
MARATHON
5/2004
číslo 56
_________________________________________
Teoretický časopis věnovaný otázkám postavení
člověka ve světě, ve společnosti, v současném dění
Obsah:
1. Úvodní poznámka2. Téma čísla: Metodologické aspekty globalizace
Nové aspekty globalizace aneb megantrendy 2000 - 2010 (Pavel Sirůček) >>>
Globalizace, hospodářské cykly a metodologie vědy (Stanislav Heczko) >>>
3. Hlavní materiály
Zkusme brát pojem sociální v pojmu socializmus vážně (Erik Olin Wright) >>>
Reforma penzijního systému (Oldřich Glötzer) >>>
4. Příloha: K programu ČSSD
K programové diskusi - bude z ní něco? (Radim Valenčík) >>>
Ještě k programu - v čem je potíž (Radim Valenčík) >>>
Špatné zboží se nestává prodejným ani v lepším obalu (Radim Valenčík) >>>
Celé číslo 5/2004
MARATHON Internet: http://www.valencik.cz/marathon Vydává: Radim Valenčík jménem Otevřené společnosti příznivců časopisu MARATHON Vychází od listopadu 1996 Registrační značka: MK ČR 7785 ISSN 1211-8591 |
Redigují: Jaromír Beringer e-mail: beringer@kfi.zcu.cz Vladimír Prorok e-mail: prorok@vse.cz Pavel Sirůček e-mail: sirucek@vse.cz Radim Valenčík (224933149) e-mail: valencik@cbox.cz Redakce a administrace: Radim Valenčík, Ostrovní 16 110 00 Praha 1 tel.: 224933149 e-mail: valencik@cbox.cz
|
MARATHON is a bi-monthly Internet magazine founded in Prague at the end of 1996. Its aim is to help to clarify, from central and east European perspective, the reasons of present entanglement of the world developments, and participate in the search for prospective solutions.
About 100 authors contribute to the magazine on a regular basis and more write for it occasionally. So far MARATHON has been published in Czech with occasional documentation annexes in English or German. English summaries of articles are envisaged based on specific interests of readers.
Themes most often treated in the magazine include human capital, investments in education and other forms of human capital, nature and consequences of globalization, new approaches in economic theory (an attempt for synthesis of seemingly disparate concepts of K. Marx, J. Schumpeter, M. Friedman, G. Becker and R. Reich with regard to role played by innovations and the search for new space for economic growth), etc. Several specific projects of human capital investments have been developed on the basis of concepts analyzed in MARATHON.
The magazine can be accessed at:
http://valencik.cz/marathon
E-mail contact: valencik@cbox.cz
Do rukou se vám dostává časopis Marathon 5/2004. Jako obvykle, nejdřív některá základní sdělení:
- Zatím je časopis šířen finančně nenáročnými formami - několik xerokopií, prostřednictvím disket, zasílán prostřednictvím fax modemu, prostřednictvím sítě INTERNET (http://valencik,cz/marathon).
- Časopis vychází jednou za dva měsíce, vždy 15. dne prvního z dvojice měsíců, které jsou po sobě. Nejbližší řádné číslo (6/2004) bude vydáno a objeví se na Internetu 15. listopadu 2004.
- Rozsah časopisu je 40 stran tohoto formátu, což odpovídá přibližně 120 stranám standardního formátu.
- Kontaktní spojení, na kterém lze získat podrobnější informace o časopisu, vyjádřit připomínky, zaslat příspěvek apod., je (prozatím) prostřednictvím domácího telefonu: 224933149 (R.Valenčík).
- Příspěvky, případně připomínky a náměty, vzkazy redakci apod. lze rovněž zasílat na e-mailovou adresu: valencik@cbox.cz.
- V srpnu 1997 byl Marathon registrován ministerstvem kultury ČR, na vyžádání je distribuován užšímu okruhu čtenářů v běžné časopisecké podobě, je rovněž k dispozici v Národní knihovně v Praze Klementinu.
Téma čísla je věnováno metodologickým aspektům globalizace. V části hlavní materiály je zajímavý příspěvek amerického autora E. Wrighta, který přeložil a pro náš časopis jeho uveřejnění zprostředkoval T. Vaško. Je pohledem "zleva" (a to dost výrazně "zleva") a - což je zvlášť zajímavé - z akademického prostředí v USA. Příspěvek mohl být zařazen i do předcházející části, protože se zabývá problémy související s globalizací a s otázkou vzniku nové ekonomiky. Dalším příspěvkem je závěrečná část obsáhlého materiálu vycházejícího z bakalářské práce studenta (nyní již absolventa) VŠFS O. Glötzera, který je věnován penzijní reformě. Dlužno dodat, že se jedná o část nejvýznamnější a že problém toho, jak reformovat penzijní systém se v současném vývoji naší společnosti stává klíčovým. Jakkoli se jedná "pouze" o materiál vycházející z bakalářské práce, čtenář může porovnat vyzrálost názoru, komplexnost a fundovanost pohledu i konkrétnost a reálnost navrhovaného řešení s tím, co předkládají ti, co za uskutečnění reformy penzijního systému u nás zodpovídají. (Myslím, že toto porovnání výmluvně dokresluje povahu současné doby.)
V příloze jsem si dovolil zveřejnit tři materiály, které vznikly v období po volbách do EU (kdy ČSSD řešila svou vlastní a následně i vládní krizi). Reagovaly na výzvy nejdříve V. Špidly a následně S. Grosse. Kromě iniciátorů těchto výzev byly rozeslány asi na 300 adres politické a odborné reprezentace ČSSD. Jak je zřejmé, bylo to ono známé "házení hráchu na zeď" (příp. se nabízí ještě jedno úsloví). I tak se však domnívám, že moje snaha měla smysl. Alespoň ukázala (těm, co chtějí a umí přemýšlet), že bez zakomponování problematiky zkvalitnění vzdělání do systému kroků usilujících o řešení současných problémů (ve smyslu toho, jak je to podáno v uvedených třech materiál) prostě není možné dát program praktických kroků, které by mohly být úspěšné (např. v podobě vládního programu a jeho následné realizace). Dokonce se ukázalo, že nelze ani napsat text, který by měl podobu něčeho realistického. Velmi brzy se ukáže v praxi, že koncepční ujasnění toho, co dělat, není pro okrasu. že je prostě nutné a že bez něj se upadne do starých chyb a chaotických kroků.
Z výše uvedeného vyplývá dost zásadní otázka (nikoli řečnická), kterou si v závěru úvodní poznámky dovolím vypíchnout: Proč je tak usilovně odmítán koncept, který by problémy řešil a nevedl k tomu, že se ti, co se snaží řešit problémy bez jeho využití "historicky znemožní"? Proč, když je to šance pro ty, co si jinak udělají obrovskou ostudu? Sám na tuto otázku odpověď neznám a budu rád, když mi s ní někdo pomůže.
Radim Valenčík